Vše kolem domu


Vertikutátor

Péče o trávník by neměla skončit jen sekáním. I náš trávník totiž potřebuje k životu kyslík. Nad travním porostem se ovšem často rozrůstá mech, hromadí seschlá tráva či posečená tráv, vyplavená hlína a další nečistoty. Vše dohromady vytváří nepropustnou vrstvu. Trávník se tak nejen dusí, ale také schne, protože se k němu nedostává ani voda. K nápravě této situace je potřeba trávník dvakrát ročně (na přelomu března a dubna a v září) mírně vyčesat a rozrýt. Sice se to na první pohled nemusí zdát, ale tímto dopřejeme trávníku skutečnou regeneraci. Aby to nebylo příliš pracné a zdlouhavé, a zároveň to i přineslo kýžený výsledek, je nejlepší cestou pořízení pomocníka v podobě vertikutátoru (provzdušňovače).

U vertikutátoru nedejte na první dojem

Tento výdobytek zahradní techniky je relativní novinkou a v našich krajích se zatím příliš nezabydlel. Mnoho potenciálních uživatelů vertikutátoru se totiž nechá odradit prvotním dojmem, způsobeným spouští, kterou za sebou tento stroj zanechává. Zdání ovšem klame, po určitém čase se trávník dokonale obnoví a navíc viditelně zkvalitní.

Který vertikutátor zvolit?

Výběr vhodného vertikutátoru by měl být závislý především na velikosti pozemku. V případě menšího prostoru do 50 m² jsou dobrým řešením i mechanické vertikutační hrábě, které bohatě postačí. Pro plochy větší se pak už volí mezi elektrickými nebo benzinovými vertikutátory. Benzínové vertikutátory bývají dražší a kupují je spíše profesionálové. Cena, kterou zaplatíme za lepší stroj, začíná obecně na 3 – 4 000 korun.