Vše kolem domu


Kultivátor

kultivátoru půdy se dá zjednodušeně říci, že pracuje jako super rychlý rýč, se kterým během krátké doby obnovíme (nejen) v jarních měsících naši zahradu pro budoucí kvalitní úrodu. Přitom ho lze ho použít také k zapracování hnojiv či rašeliny, odstraňování plevele, či okopávání. Některé pokročilé multifunkční modely kultivátorů si poradí dokonce s odstraňováním sněhu či sekáním trávy.

Kultivátor vybírejte podle plochy

Základním kritériem pro výběr kultivátoru by měla být plocha, kterou hodláme obdělávat. Podle ní poměrně snadno odvodíme parametry, které by měl vhodný kultivátor splňovat. Na běžných zahradách bychom si měli vystačit s relativně malým hobby kultivátory, jejichž výhodou je snadná manipulace. Je nutné si uvědomit, že tyto stroje nejsou stavěné na nadměrnou každodenní zátěž, ale pouze na občasné použití.

Kategorie a druhy kultivátorů

Především je při koupi kultivátoru doporučováno obrátit se na osvědčené výrobce zahradní techniky. Podle našich požadavků si můžeme zvolit mezi levnějším a lehčím kultivátorem elektrickým nebo výkonnějším, avšak pracnějším a dražším, kultivátorem benzinovým. U kultivátorů je specifikem, že se setkáme s velkým výkonovým rozpětím. Od malých minikultivátorů určených pro pár záhonů, až po robustní kultivátory pro velké plochy, zvané rotavátory. Pokud nám ani ty nestačí, zbývají ještě stavebnicové systémy. Rozdíly mezi kategoriemi kultivátorů jsou samozřejmě také v ceně. Pokud nemáme zájem přímo o profesionální stroje, zaplatíme za kultivátor částku v rozmezí 13 – 20 000 korun.

Při nákupu také nezapomeňme, že máme na výběr mezi kultivátorem jednoúčelovým, pouze s kypřícím ústrojím, nebo multifunkčním, které lze použít i na sečení, zametání, shrnování sněhu. Multifunkční kultivátory jsou logicky o něco dražší.