Vše kolem domu


Štěpkovače a drtič větví

Hromadu větví na zahradě řeší spousta lidí jednoduše – se zápalkami. Mnohé obce však takové pálení zakázaly pod pohrůžkou pokut a zároveň silný zápach pravděpodobně zrovna netěší vaše sousedy. Nehledě na vždy trvající riziko požáru. Větvě je však i škoda bez využití spalovat, protože se dají výborně použít na mulč nebo materiál ke kompostování. Abychom toho dosáhli, musíme si pořídit drtič větví a zahradního odpadu, popřípadě štěpkovač. Štěpkovače dřeva slouží ke zpracování silnějších a tvrdších větví. Produktem jsou kousky dřeva a ne dokonalá drť. Pokud bychom chtěli dřevní odpad využívat na topení, musíme si pořídit poměrně drahé stroje, které ho jsou schopné odpovídajícím způsobem zpracovat. Štěpka vhodná na topení musí mít totiž větší částice, než ta určená k mulčování.

Drtič větví

Drtičů dřevního odpadu a štěpkovačů je v různém provedení na výběr mnoho. Vždy je důležité především množství odpadního dřeva, které jsme schopni za rok vyprodukovat a také k čemu chceme výslednou drť používat. Většinou si však člověk vystačí s jednoduchým přenosným drtičem větví na dvou kolečkách a výkonem kolem 2,5 kW. Šíře vstupního otvoru je závislá na průměru dřeva, které máme v plánu rozdrtit. Lehčí elektrický drtič větví je vhodný pro odpad do průměru 35 mm, zatímco benzinový drtič odpadu je výkonnější a zpracovává větve silné až 80 mm. Benzínový drtič větví je již také spíše profesionální, než zahrádkářskou záležitostí a odpovídá tomu i jeho cena. Jednou za čas se u každého drtiče vyplatí zkontrolovat a v horším případě také vyměnit ocelové nože, které se časem tupí. Dřevěná drť produkovaná drtiči dřevního odpadu je vhodná pro již zmiňované použití na mulč či ke kompostování.

Štěpkovače větví

Pro vlastníky sadů, vinohradů nebo rozlehlých zahrad se více než obyčejný drtič bude hodit štěpkovač větví. Mají totiž velkou produkci dřevěného odpadu a větve navíc bývají často dosti nepoddajné. Štěpkovač je výkonnější než běžný drtič a dokáže si poradit i se silnějším a tužším dřevem. Štěpkovač dřeva totiž v sobě ukrývá pomaluběžnou frézu, jenž větev seká na drobné špalíky. Ty jsou vhodné na mulč (2–3 cm) a v případě větších štěpek i na topení (3–10 cm). Nikoliv tak už na kompostování. Částice produkované štěpkovačem větví jsou příliš velké na to, aby se bez problémů za jeden rok rozložily.

Štěpkovače dřeva se vyrábějí také ve variantě připojitelné k zahradním traktorům. Obecnou nevýhodou štěpkovačů je velká hlučnost.