Vše kolem domu


Štípačka

V dnešní době, kdy náklady na energie neustále rostou, se lidé často vrací k osvědčenému topení dřevem. I to má však svoje úskalí – pokud nechceme za dvojnásobek ceny nezpracovaného dřeva kupovat hotové palivové dříví, musíme si dřevo připravit. Ještě před nějakou dobou by nás čekala pěkná porce dřiny. Ke značnému ulehčení tohoto náročného procesu nám však dnes pomůže štípačka na dřevo, díky které už není potřeba k naštípání dříví sekery nebo ruční pily. Do štípače stačí dát špalek či dřevo, které zamýšlíme naštípat. Pak zbývá štípačku jen zapnout. Práce je navíc tichá a bezpečná.

Druhy štípaček na dřevo

Štípačky dřeva jsou vyráběny v horizontální a vertikální variaci, které jsou tvořeny elektromotorem, čerpadlem, pístem, robustním rámce, štípacího klínu a ovládacích prvků. Pro horizontální štípačky na dřevo mluví skladnost a kompaktnost, ale jsou vhodné na dělení pouze menších kusů dřeva. Na větší polena platí dražší a výkonnější vertikální štípačka dřeva, která disponuje nastavitelnou pracovní výškou.

Štípačka dříví se vyplatí

Štípačku na dřevo bychom si tedy měli vybírat především podle toho, jak velká polena se nám vejdou do krbu a jestli palivové dříví nám slouží jako primární zdroj tepla, nebo jen k dokreslení atmosféry „domácího krbu“. Štípačka dříví představuje investici minimálně okolo 15 000 korun, která se však velice brzo může vrátit.