Vše kolem domu


Křovinořez

Co dělat s pozemkem, který byl dlouhou dobu neudržovaný a teď je zarostlý kopřivami, vysokou trávou, křovinami či dokonce náletovými dřevinami? V takovém případě se vyplatí sáhnout po křovinořezu, neboli motorové kose. Nástroji, který najde stálé uplatnění při mnoha příležitostech v zahradách, v okolí domů nebo chat. Křovinořezy mohou jednak suplovat ve špatně dostupných místech funkci travní sekačky. K tomu bývají vybaveny strunovou hlavou. Pomocí ozubených pilových kotoučů však mohou také ořezávat dřeviny až do průměru kmene kolem 15 cm, což je také jejich hlavním úkolem. Kotouče křovinořezů bývají většinou v provední 3–4, 8 nebo 22 břitů či zubů. Ty s méně břity slouží spíše k vyžínání trávy a plevelu, ty více ozubené pak k prořezu stromů a odřezávání slabších dřevin. Stále častěji se můžeme také setkat s plátovými kotouči, které jsou kompromisem mezi strunou a ocelovým kotoučem.

Pohon křovinořezu

O pohon křovinořezů se většinou stará spalovací benzínový dvoudobý motor, díky kterému je zaručena snadná mobilita. Výkon běžného hobby křovinořezu se pohybuje kolem 900 W. Můžeme se setkat také s křovinořezy na elektrický pohon, které bývají lehčí a mají snadnější údržbu, avšak jejich používání je ztíženo stálou přítomností kabelu. Vyrábí se i velmi lehké akumulátorové křovinořezy, avšak ty mají obvykle mizernou výdrž a hodí se tak opravdu jen pro symboličtější použití. Křovinořezy se dají také typově rozdělovat podle toho, kde bývají uchyceny na těle pracovníka. K úchytu slouží popruhy přes rameno či kolem pasu, které nám práci s těžšími stroji velmi usnadní. Nejčastější jsou křovinořezy ukotvené na boku.

Kategorie křovinořezů

Ten nejjednodušší křovinořez zakoupíme již za několik stokorun. Odborníci takové stroje ovšem nedoporučují – jsou vhodné jen na občasné čištění okrajů cest nebo přerostlé trávy na zahradě. Navíc často mívají potíže s chlazením a nejsou vybaveny tepelnou pojistkou. Proto se s nimi dá pracovat nepřetržitě maximálně 5 – 6 minut, jinak hrozí poškození nebo zničení motoru.

Kvalitnější křovinořezy cenově začínají kolem tisícikorunové hranice. Takový křovinořez mívá v základní výbavě většinou několik výměnných kotoučů. Bývá také silnější a se širším záběrem, pevnější konstrukci a naklápěcí hlavou. Očekávat můžeme i příjemnou přítomnost antivibračních technologií. Navíc bývá možné takový křovinořez rozložit a tak snadněji převážet.

Moderní multifunkční křovinořezy

Nejmodernější motorové kosy, tedy křovinořezy, díky své multifunkčnosti představují vysoce efektivní nákup. Důvodem je oddělený motor od pracovního příslušenství. Nejsme tedy omezeni jen na výměnné kotouče a struny. Doplňky si můžeme vybrat čistě podle svých potřeb, a tak s jedním strojem a několika nástavci například vyžínáme, prořezáváme stromy, frézujeme půdu, zastřiháváme živý plot či zametáme sníh. Co však brání rozšíření takových křovinořezů je zatím poměrně vysoká cena – nejlevnější hobby se pořizují od 3 500 korun, farmářské od 10 000 a cena profesionálních se pohybuje mezi 20 – 30 000 korun.