Vše kolem domu


Schodiště v domě

Při realizaci domu, který bude mít dvě a více podlaží, se nevyhneme stavbě schodiště. Schodiště neplní jen praktickou funkci, používá se i jako výrazný architektonický doplněk.

Při umístění schodiště se zajisté setkáme s minimální plochou na jeho vybudování. Výběr je ovlivněn našimi požadavky na funkci (pro pohyb osob nebo i nábytku apod.) a normovými hodnotami, jež musí být při návrhu zohledněny.

Velikost schodiště

Norma nám udává minimální rozměry pro bezpečný pohyb.

Minimální šířka ramene v rodinných domech je 900 mm (čistá vzdálenost mezi madly, zábradlím), minimální průchodnou výšku 1900 mm (kolmá vzdálenost od povrchu stupně po spodní líc konstrukce nad ramenem), minimální podchodnou výšku 2100 mm (kolmá vzdálenost od špičky schodu po spodní líc konstrukce nad ramenem) a úhel hlavního schodiště v domě musí být pod 45°.

Základní orientační vlastnosti se odvozují ze vztahu: Dvě výšky stupně + jedna šířka stupně = 630 mm (2h + b = 630).

Hodnota 630 mm vychází z fyziologických vlastností člověka, jehož průměrná délka kroku je 630 mm. Pro pohodlí pohybu po schodišťovém rameni by se měla výška stupně navrhovat v rozmezí 155 – 175 mm s ideální šířkou stupně 240 – 300 mm (záleží na úhlu schodiště).

Příklad výpočtu

Máme navržený dům do něhož chceme vsadit schodiště. Objekt má konstrukční výšku (od líce podlahy, k líci podlahy o podlaží výš) 3000 mm a norma udává maximální počet 18 stupňů v jednom rameni. Zvolíme si ideální výšku, která je cca 165 mm a dosadíme do zmíněného vzorce: 2h + b = 630; 2×165 + b = 630 z toho vyplyne ideální šířka stupně 300 mm.

Dle vypočtených údajů si dopočteme potřebné místo pro naše schodiště. Je možné, že prostor bude přesně vymezen, a tak je možné zpětnou metodou se dopočítat výšky a šířky stupňů.

Druhy schodišť

Nejběžněji používaným typem je přímé schodiště. Umožňuje bezpečný pohyb pro děti i starší osoby. Neslouží jen pro pohyb osob, ale také k vertikální manipulaci zařízení domu. Rameno se zhotovuje z jakéhokoli materiálu (dřevo, beton, ocel), ovšem klade vysoké nároky na prostor budování schodiště.

Daleko méně prostoru vyžaduje vřetenové schodiště. Základním prvkem je středová tyč, popř. stěna, kolem níž se obtáčí stupně. Schodiště neumožňuje přesun nábytku, protože se zhotovuje z architektonických důvodů a pro pohyb lidí. Nejběžněji používaným materiálem je ocel, popř. dřevo.

Hojně rozšířené je používání i víceramenných schodišť. Konstrukce se skládá ze dvou či více jednotlivých ramen, které jsou spojeny mezipodestami. Nejčastěji se vyhotovují z oceli, betonu, dřeva či pórobetonu.

Zakřivená a lomená schodiště se realizují jednou nebo dvakrát lomené, s jednou či dvěma podestami, točité, obkladové apod.. Nejúčinnější tvar je ve tvaru U nebo L. Jsou vhodné jak pro pohyb osob, tak pro manipulaci s vnitřním vybavením a zajišťují největší bezpečnost pohybu.