Vše kolem domu


Orientace pozemku

Nejdůležitějším okamžikem celé stavby je výběr pozemku. Na první pohled jde o úsměvnou událost, která ovšem ovlivňuje budoucí pohodu a klid, pro který máme v úmyslu dům vystavět.

Hlavním faktorem bývá pro většinu z nás cena. Při pohledu na cenovou mapu každý volí parcely co nejdále od center měst a lukrativních lokalit. Dům na těchto parcelách však může v konečném součtu vyjít levněji než na odlehlých a špatně přístupných pozemcích.

Obytné místnosti na jih

Důležitá je především orientace celé stavební parcely ke světovým stranám.

Nejvýhodnější orientování pozemku je na jih a východ.

V našich klimatických podmínkách nám tyhle strany zajišťují největší proslunění místností, jež je nedílnou součástí pohody užívání domu, která pozitivně působí na psychiku člověka.

Pohled na způsob situování domu je také brán z ekonomických důvodů. Objekt, který má své fasády v největší míře otevřené jižním a východním směrům, není zapotřebí tolik vytápět jako dům, jehož obytné místnosti (místnosti, ve kterých se pohybujeme nejčastěji – obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj aj.) jsou na severní a západní stranu, kde dochází k nedostatečnému prohřátí vnitřních prostor.

Nové parcely mohou být zrádné

Někdy i velmi zanedbávaným činitelem je umístění pozemku v blízkostí husté zástavby nebo souvislého lesní porostu. Jak bylo výše zmíněno, problematikou je zejména osvětlení přirozeným světlem. Do šlamastiky se zahrnují i problémy, které skýtají parcely např. uvnitř měst či vesnic. V těchto případech je nevyhnutelné se informovat o dřívějším využití parcely, o inženýrských sítích, které procházejí kolem a v horším případě přes pozemek. (u sítí je také nutné zjištění možnosti napojení na jejich síť u jejich vlastníka)

Nadále by mělo být v našem zájmu zjistit okolní zástavbu prostředí. Ono bydlet nedaleko průmyslové zóny, letiště nebo dálnice, není nikterak nic příjemného pro pohodu člověka.

Kvůli zmíněným trablům se lidé čím dál tím více uchylují k volbě pozemku na vesnici nebo v blízkosti lesů. Jak už tomu bývá, tak každá slast má svou kudrlinku. Ze zkušeností víme, že pozemky tohoto typu s sebou nesou riziko prodražení stavby v oblasti správných a kvalitních izolací domů, napojení na inženýrské sítě a terénních úprav – není dovoleno provádět stavbu na úrodné půdě (dochází ke skrytí ornice ve výšce cca 20 cm), a to při dnešním pohledu na ceny zemních prací není levná záležitost.