Vše kolem domu


Stavba střechy

Vhodná volba střechy záleží především na prostředí kde stavíme. Území, jež zastavujeme, může být pod památkářskou nebo urbanistickou mocí, která nám určí přesný typ ukončení stavby, včetně její krytiny a barvy. Výběr je také omezen nadmořskou výškou. Stavba ploché střechy v horských oblastech se neprovádí (velké zatížení konstrukce v zimě od sněhu).

Šikmé střechy

Sklon šikmých střech je 5 – 45°. Konstrukce se provádí s jedním (pultová) nebo s více sklony (sedlová, mansardová). Celá soustava se skládá z krovu (nosná konstrukce ze dřeva, betonu, oceli) a krytiny (pálená, betonová, plechová), která se největší měrou podílí na odolnosti vůči povětrnostním vlivům.

Šikmé střechy mají své nevýhody. Hlavními nevýhodami je vyšší cena realizace (drahé krytiny) a minimální požární odolnost. Znevýhodňující je i provádění, při kterém musíme dbát na pečlivé vyplnění mezer tepelnou izolací mezi krokvemi (při nekvalitním provedení hrozí vznik tepelných mostů) a provedení kvalitní parozábrany (špatné provedení může vést k usazení plísní a dřevokazných hub).

Největší výhodou realizací šikmých střech je vytvoření podkrovního prostoru, který se v nynější době používá k obývání (výroba zařizovacích předmětů na míru, jsme omezeni sklonem střešní roviny).

Výhodou je také vynikající odolnost povětrnostním vlivům (déšť snadno odtéká, sníh se neudrží apod.). Sklon střechy nevyžaduje nároky na propustnost krytiny, která ovlivňuje potřebu minimální údržby a delší životnost než u plochých střech.

Ploché střechy

Střešní konstrukce bez krovu se nazývají ploché střechy, které mají sklon 0 – 5°. Nosné prvky se používají dřevěné, ocelové nebo betonové příhradoviny nebo speciální skládané systémy (u dvouplášťových střech).

Výhodou těchto realizací je lepší požární odolnost (použití nehořlavých materiálů) a rychlá montáž konstrukce (není tolik fyzicky náročná). Při vhodné skladbě (únosné) se používají ploché střechy jako „zelené střechy“ (velký vliv na ovzduší, snižování CO2, zavádí zeleň do zástavby).

Stále častěji se využívají jako pochůzí střechy (zřizování teras a zahrad).

Při navrhování jsem velice limitováni výběrem vhodné krytiny. Musí se zvolit materiál, který bude odolávat velkým teplotním rozdílům (v létě se teplota ve dne pohybuje okolo 100°C a v zimě kolem –30°C).

Realizace střechy si vyžaduje pečlivé provádění, protože i sebemenší chyby v provedení, např. v hydroizolaci, může vést k zatékání do interiérů, jejichž oprava si vyžaduje rekonstrukce. Vlastník nesmí plochou střechu zanedbávat, protože taková střecha rychleji stárne a neplní svůj hlaví účel.