Vše kolem domu


Zimní zahrady

Zimní zahrady zpestřují domovy lidí již zhruba od 17. století. Tehdy se jim však říkalo oranžérie a byly výsadou výhradně bohatých a šlehty. Jednalo se o zděné budovy s velkými okny a v zimě se v nich muselo přitápět. Název jim dalo typické pěstování citrusových plodů. Dnes si takovou oranžerii, neboli zimní zahradu může dovolit téměř každý. A to i přes relativní architektonickou náročnost. O punc výjimečnosti a nadstandardu nicméně zimní zahrady dodnes nepřišly.

Moderní zimní zahrady

Dnešním moderní zimní zahrady plní úkol, přiblížit nás přírodě. Typicky pojatá zimní zahrada rozšiřuje obytný prostor a propojuje ho nenásilně se zahradním exteriérem. Oproti zahradě si zachovává výhodu celoroční použitelnosti k odpočinkovým aktivitám i různým pěstitelským zálibám (třeba pěstování zmiňovaných citrusových plodů). Rostliny, které však bývají v zimních zahradách, slouží převážně jen k dekorativním ú­čelům

Jak projektovat zimní zahradu?

Je třeba si však předem uvědomit, jakým způsobem bude zimní zahrada užívána. Od tohoto rozhodnutí se totiž odvíjí koncept, na jehož základech bude zahrada postavena. Je možné mít zimní zahradu s vytápěním, což je efektní právě pro pěstování plodin, nebo celoroční pěstování okrasných teplomilných květin. Naopak nevytápěné zimní zahrady slouží jako pokoj pro zimní přechování citlivějších rostlin. V tomto případě zimní zahrada funguje také jako spořič energie – zvyšuje přechodovou oblast mezi vnějškem a domem.

Pokud je zimní zahrada opatřena kvalitní tepelnou izolací, může nám pomoci k efektivnějšímu využívání sluneční energie i v méně příznivých obdobích. Pro celoroční užívání je dobrá izolace podmínkou. Důležité je používat kvalitní vrstvená izolační skla, nejlépe potažená neviditelnou vrstvičkou kovu. Jednoduchá skla jsou naprosto nedostatečná. Počáteční investice do zimní zahrady se zahrnutím kvalitní investice poněkud zvýší, postupně se však jistě navrátí v podobě energetických ús­por.

Materiály pro stavbu zimních zahrad

Zimní zahrady bývají většinou dřevěné či hliníkové. Tím se samozřejmě myslí konstrukce, do které jsou vkládána skla. Vzhledem k tomu, že zimní zahrada tvoří přechod mezi interiérem a venkovním prostředím, měla by tomu odpovídat i podlahová krytina. Vhodná je například keramická dlažba, přírodní kámen či dřevo. Na střešní prosklení se nejčastěji využívají izolační skla, nebo polykarbonát.

Pořízení zimní zahrady zajisté nebudeme litovat

Zimní zahradou se získá další obytný prostor pro relaxaci, případně pěstování. Je vhodné osadit ji nábytkem. Zimní zahrada vás po celý rok přiblíží přírodě.