Vše kolem domu


Garážové stání

Garážová stání se v tuzemských zahradách vyskytují poměrně hojně a to jak u staveb zřízených pro trvalé bydlení, tak u rekreačních objektů. Přístřešky pro automobily mívají sedlovou nebo pultovou střechu, mohu mít podobu jednotlivého nebo paralelních stání. Představují dostatečnou ochranou před nepřízní počasí, v zimě jejich majitelé oceňují nejvíce fakt, že zabraňují padání námrazy a sněhu na okna vozu.

Garážové stání či přístřešek může jednou či dvěma stranami přiléhat k venkovní stěně domu či chaty. Nosné trámy stání bývají ukotveny do betonových patek. Do přístřešku je možné například vestavět box a získat uzamykatelný prostor pro zahradní nářadí, motocykl a podobně.

Dřevěné garážové stání

Materiály se pro zahradní garáže používají různé. V současnosti roste obliba především dřevěných garáží a garážových stání. Ty nejsou tak obtížné na realizaci, dřevo je navíc velice moderním a současně vzhledným materiálem. Pro garáž se samonosnou konstrukcí se hodí libovolný zpevněný povrch, k ukotvení nosného rámu stačí již zmiňované betonové patky. Na takovou konstrukci lze připevnit osvětlení, vést po ní rozvod elektřiny atd. Dřevěné garáže je možné také svépomocně zateplit, stěny či střechy lze prosvětlit prostřednictvím oken, osadit lze různé typy vrat a dveří. Betonovou základovou desku dodávají některé firmy v rámci zakázky, jiné ji po stavebníkovi vyžadují jako stavební připravenost.

Pozor na mytí auta

Nezapomeňte, že auto v garáži – a to ani ve zděné, natož v plechové či dřevěné – nelze mýt, aniž by byl vyřešen odtok a čištění odpadní vody (povinné jsou pak odlučovače olejů), protože motorovými oleji a pohonnými hmotami znečištěná voda nesmí odtékat přímo do země ani do septiku či kanalizace bez předchozí filtrace.