Vše kolem domu


Pergoly

Tak jako altány, i pergoly (z lat. pergula, pergere = krýti) nejsou výtvorem posledních dob. Již dvě století před naším letopočtem, tedy před 2200 lety, se pergoly běžně používaly coby opora pro vinnou révu. Oblíbené byly také v orientálních a antických zahradách, v renesančním období pak byl tento prvek “znovuobjeven“ do evropských zámeckých zahrad. Altány a pergoly mohou poskytnout v zahradách příjemná zákoutí se stínem pro odpočinek.

Konstrukce pergoly

Pergolu opět můžeme realizovat kompletně vlastními silami, nicméně i v nabídce firem nabízejících zahradní stavby, najdeme mnoho zajímavých výrobků. Jelikož není pergola z žádné strany uzavřená, je dobré vybrat pro její postavení polohu, kde bude krytá před větrem a dobře přístupná z domu. Nejčastěji se tak pergoly staví coby přístavba ke stěně domu. Mohou stát na terase, ale i na základové desce. Základní konstrukce pergol je většinou sloupková. Sloupky nesou vodorovné trámy (ráhna) a na nich příčně uložené krokve, vytvářející tak vodorovný rastr, většinou porostlý popínavými rostlinami.

Je třeba zvážit, kolik osob bude pergolu využívat – od toho by se měla odvozovat její velikost. Optimální plocha pro menší stolek a čtyři židle je alespoň 8 m2. Konstrukce pergoly často slouží jako opora pro různé popínavé rostliny, které jí tak přidávají na romantičnosti, takže mnohem lépe pak v zahradě figuruje coby dekorační prvek. Samotné rostliny pak vybíráme s ohledem na vzhled a zatížení konstrukce. Nejčastěji používané rostliny jsou zimolez, plamének, nebo psí víno.

Styl stavené pergoly by měl odpovídat architektuře domu. Nic nezkazíme jednoduchou konstrukcí, na které naopak více vyniknou rostliny. Pokud architektura domu dovolí, je ideální přistavit pergolu právě k domu, například ke vstupu do zahrady. Pro stavbu vybíráme z přírodních materiálů – dřeva, cihly, kamene. Ty se s rostlinami nejlépe kombinují. Používáme jak subtilní hranoly, tak kulatiny působící více venkovsky. Dřevo obvykle moříme, aby získalo přirozenou barvu, nebo jej natřeme. Používá se dřevo bukové, či dubové. Jako nadstandard pak můžeme brát dřevo kanadského červeného cedru. Má vysoký obsah pryskyřičných látek a nepotřebuje prakticky žádnou impregnaci proti hmyzu.

Pergola může být i kovová

Samozřejmě je možné stavět také kovovou pergolu, je třeba však mít na paměti korozi železa a oceli. Totéž platí i u spojovacích prvků, které by měly být z nerez oceli.