Vše kolem domu


Výhody a nevýhody podlahového topení

V úvodu již bylo klasické vytápění srovnáváno s podlahovým topením v otázce teplotního spádu. Z tohoto srovnání jasně vyšlo jako vítěz to druhé, modernější. Jaké jsou však další výhody podlahového vytápění, které by nás měli přesvědčit, abychom se nakonec rozhodli pro něj? A má vlastně podlahové vytápění také nějaké nevýhody?

Výhody podlahového topení

Podlahové topení velice dobře zapadá do současného ekologického trendu a svým fungováním představuje úsporné využití energie. V porovnání s radiátory může být roční spotřeba až o 20% nižší. Proto je podle mnohých odborníků jediným systémem rozvodu tepla po domě, který má budoucnost. Oproti radiátorům také skýtá tu výhodu, že je „neviditelné“ a nemusíme řešit jeho umístění v místnosti, ani nám nezabírá žádný prostor.

Po zdravotní a hygienické stránce je podlahové topení také více než vyhovující, protože díky nižší cirkulaci vzduchu nevíří usazené prachové částice, čímž se vytváří v domě zdravé prostředí, které vyhovuje alergikům. K tomu můžeme přičíst zachovávání přirozené vlhkosti vzduchu v místnosti. Dalšími klady podlahového topení jsou bezúdržbový provoz a možnost napojení na prakticky jakýkoliv zdroj tepla.

Nevýhody podlahového topení

Samozřejmě podlahové topení má i své stinné stránky. Je pro něj charakteristická velké tepelná setrvačnost a stejně tak pomalé nabíhání do provozní teploty. Další nevýhodou se pro mnohé může zdát poměrně vysoká pořizovací cena. Důležité je si také uvědomit, že vhodnost podlahového topení není univerzální. Zatímco jeho montáž je výhodná pro novostavby, v případě rekonstrukce je často nutná rozsáhlá a náročná stavební příprava. Aby byl návrh správně vypracován, je obvykle dobré mít promyšlené budoucí rozmístění nábytku. Poslední větší obtíží spojenou s podlahovým vytápěním je jeho nedostupnost po zabudování. To je obzvláště nepříjemné, pokud je nutná oprava podlahového topení, nebo když zamýšlíme výraznější úpravy v místnosti.