Vše kolem domu


Podlahové konvektory

Variantou topení v podlaze, kterou nepředstavuje klasické celoplošné podlahové topení, jsou podlahové konvektory. Konvektor je zařízením, které ohřívá pouze vzduch v místnosti a nepředává tedy teplo prostřenictvím sálání. Popularita konvektorů strmě stoupá, spolu s požadavky na skrytí otopných těles, šetření místem, rozšířením zasklených ploch a dalšími trendy v oblasti stavebnictví. Podlahové konvektory tak najdou uplatnění ve všech typech interiérů.

Skladba podlahových konvektorů

Podlahové konvektory se skládají ze dvou hlavních částí. Nerezové skříně a výměníku na teplou vodu. Obě části mohou mít různé parametry, které potom ovlivňují tepelný výkon (např. výška vany). Konvektory se vyrábějí ve dvou variantách – s ventilátory a bez.

S podlahovými konvektory s ventilátory dosáhneme vyššího regulovatelného výkonu a hodí se i jako hlavní zdroj vytápění. Jejich použitím dochází k takzvané nucené konvekci. Při výběru tohoto typu konvektorů je dobré dát si pozor na jejich hlučnost.

Konvektory bez ventilátorů ohřívají vzduch přirozenou konvekcí a hodí se spíše jako doplňkový zdroj tepla například k celoplošnému podlahovému topení.

Výhody a nevýhody podlahových konvektorů

Podlahové konvektory jsou schopné nabídnout zcela plnohodnotný systém vytápění místností, který je zároveň velmi nenápadný. Na jejich přítomnost upozorňuje zpravidla pouze krycí mřížka, která může mít mnoho provedení, nepůsobí rušivě a dokonce se může stát zajímavým designovým prvkem. Lze ji dokonale sladit s interiérem, neboť jako materiál se nabízí dřevo i kov. Další výhodou podlahových konvektorů je možnost v letních měsících účinně dochlazovat interiér. Jako jediná významnější nevýhoda se jeví vyšší pořizovací náklady, avšak následná spokojenost ji určitě vyváží.