Vše kolem domu


Podlahové topení teplovodní

Pokud se rozhodneme pro instalaci podlahového topení, rozšířenější variantou je teplovodní podlahové topení, které je tvořeno soustavou plastových trubek. Tento systém je postupně položen na tepelné izolaci a zalit betonovou směsí. Počítat musíme s tím, že takový technologický postup však zvýší podlahu dokonce až o 16 cm. K tomu pak nezapomeňme přičíst výšku samotné podlahové krytiny. Celý systém teplovodního podlahového topení je většinou doplněn zařízením na ohřev vody, tedy kotlem, a oběhovým čerpadlem.

Způsoby pokládky teplovodního podlahového topení

Existují dva způsoby pokládky podlahového teplovodního topení. První je tzv. mokrá cesta. Představuje levnější variantu, kdy jsou trubky podlahového topení zalévány anhydritovou betonovou směsí. Alternativní a nákladnější realizací je tzv. suchá cesta. Při ní jsou trubky teplovodního podlahového topení vkládány do polyuretanových desek s plechovými teplovodivými žlábky, které jsou již předem připraveny. U suché cesty se vytváří nižší vrstva (cca 7 cm), ale jejími stinnými stránkami jsou krom vyšší ceny, náročnější instalace a zhruba o 10% nižší výkon než v případě mokré cesty.

Vlastnosti teplovodního podlahového vytápění

Využití systému teplovodního podlahového vytápění je vhodné převážně na místech, které nedovolují větší zátěž podlahové konstrukce – např. půdní vestavby nebo dřevostavby. Za jeho velkou výhodu je rovněž pokládána nižší akumulační schopnost, díky které se rychleji reaguje na změny venkovních teplot. I přesto je tepelná setrvačnost velká, a proto je podlahové teplovodní topení doporučováno do objektů s lehkým obvodovým pláštěm. Ty se totiž vyznačují nízkou tepelnou kapacitou stěn. V takovém prostředí jsou příhodným doplněním systému elektrické přímotopy, nebo podlahové konvektory, které jsou obzvláště užitečné v objektech s většími zasklenými plochami.

Vše dobře promyslet!

Ať už zvolíme kteroukoli cestu realizace teplovodního podlahového vytápění, musíme si uvědomit, že to vždy bude znamenat podstatnou změnu ve skladbě podlahové konstrukce. Proto musí být vše nejdříve zpracováno a zaznamenáno do projektové dokumentace stavby. Dodatečná instalace teplovodního podlahového topení pak už většinou nebývá možná, nebo v lepším případě je velmi nákladná.