Vše kolem domu


Podlahové topení – cena

Velkou nevýhodou podlahové topení oproti tomu klasickému jsou náklady na jeho realizaci. V dlouhodobém výhledu se však taková investice ukáže správnou a úspornost podlahového vytápění můžeme umocnit i využitím alternativních zdrojů energie (např. tepelná čerpadla, sluneční kolektory), které umožňuje. Samozřejmě se takovou investicí zvýší i tržní cena bytu nebo domu.

Pořizovací cena podlahového topení se vždy odvijí především od použitého materiálu. Rozhodně bychom se neměli orientovat pouze podle ceny – nejlevnější nemusí být často nejvhodnější! U levného materiálu nelze očekávat dobrou kvalitu a může se tak rychle poškodit nebo musíme počítat s nižší životností. Na opačné straně najdeme třeba tzv. síťový polyetylén, u kterého si připlácíme za jeho vyšší odolnost a pružnost, navíc i nejde roztavit.

Cena teplovodního podlahového topení

Obecně lze odhadnout, že v případě dodávky a montáže teplovodního podlahového topení pro rodinný domek se náklady vyčíslí na cca 800 Kč/m². K tomu musíme připočíst dalších 480 Kč/m² za anhydritový potěr. Cena vlastních trubek hraje v těchto výpočtech podstatnou úlohu, ovšem nikoliv jedinou. Kalkulace se také odvijí od roztečí a vybraného systému uložení (fixace) potrubí.

Cena elektrického podlahového topení

podlahového topení elektrického je cena závislá na velikosti topných rohoží (či folií), např. jeden metr čtvereční se šířkou 0,5 m a délkou 2,1 m nás bude stát přibližně 750 korun, přesto takové samostatné topné kabely v dálce 10 m jdou dostupné už od 1 000 korun. Druhým faktorem určujícím výsledné náklady jsou firmy. Cena za jejich práci může být dosti rozdílná a závisí na jednotlivých úkonech, ale výsledná suma se pak může zhruba pohybovat v rozmezí 600 – 1 000 Kč/m².