Vše kolem domu


Ploty živé

Pro každého milovníka přírody a zeleně jsou ideální volbou živé ploty. Navíc disponují charakteristikami, které nelze přehlédnout. Jsou vhodné téměř do každého prostředí, představují nenásilnou formu pro vytvoření soukromí, pozitivně působí na lidskou psychiku a chrání před hlukem a prachem. Živé ploty mají ale bohužel také své nevýhody – trvá většinou určitý čas, než dorostou do požadované velikosti a tvaru (pokud nekoupíme vzrostlé rostliny), nepředstavují příliš vážnou překážku a je potřeba věnovat občas nějakou dobu pravidelné péči ve formě stříhání

Jaké rostliny do živého plotu?

Obzvláště opatrní musíme být při výběru zeleně. Nejdříve je třeba si odpovědět, zda chceme živý plot neopadavý stálezelený nebo opadavý. Stálezelené neopadávají, a tak jsou po celý rok neprůhledné, avšak moc nekvetou a časem působí až smutně. Zato opadavé dodávají zahradě na jaře a v létě květy nádech svěžesti. V zimních měsících pak ale poskytují méně soukromí díky částečné průhlednosti. Dobrou volbou tak může být kompromis, kdy se do živého plotu zkombinují oba typy rostlin.

Výběr by měl být důkladný už proto, že na každou zahradu se může hodit jiný živý plot. Samozřejmě se při volbě řídíme vlastním vkusem, ale doporučuje se aspoň vzít do úvahu velikost zahrady a přírodní podmínky dané lokality (nadmořská výška, množství srážek, vliv větru, převládající teploty). Např. pro velkou zahradu je vhodnou variantou stálezelená dřevina, která může plnit svoji funkci desítky dalších let, zatímco popínavé rostliny vysázené u klasického plotu jsou ideální v malé zahrádce.

Jestli si stále představujete, že živé ploty jsou především řada tújí nebo přesně střižený ptačí zob, nemýlíte se, ale moderní trendy už vypadají jinak. V poslední době se totiž prosazují i do živých plotů rozvolněné výsadby, které někdy připomínají spíše houští. Tato změna je spojena s všeobecným návratem k přírodě, kdy se odmítá přímá linie a geometrické tvary, které byly tak typické např. pro barokní zahrady.

V bohaté nabídce dřevin a bylin pro živé ploty si zeleň podle svých představ vybere každý. Habr, tis, buk, ptačí zob, cesmína jsou vhodné pro stříhaný plot a stejně tak je pro tvarování dobrou volbou zimostráz (buxus). Pokud chceme co nejkrásnější nestříhaný živý plot, nejlépe ho docílíme kombinací několika druhů rostlin. Výsledkem bude krásné prolínání barev, a pokud si necháme odborně poradit, dosáhneme kvetoucího živého plotu během celé sezony. Za tímto cílem jsou doporučeny nenáročné a kvetoucí keře – tavolník, pustoryl, šeřík, štědřenec, nebo meruzalka. Většina z nich se pak stříhá jednou až dvakrát do roka.

TIP: Břečťan je nejlepší rostlinou na živý plot.