Vše kolem domu


Betonové ploty

Velice variabilní podobu oplocení mohou představovat betonové ploty. Ty nabízejí opravdu širokou škálu možností. Přitom je takový plot pevný a jeho životnost přesahuje až 40 let. Právě moderní technologie umožňují přeměnit fádní beton ve vzhledově zajímavý materiál s různými tvarovými i barevně pestrými prvky, jako renesanční balustrády, průhledové mřížky nebo různé reliéfy například s přírodními motivy. Vytváří se tak prostor pro experimenty i nenásilné včlenění betonového oplocení k domu a jeho okolí.

Díky svým univerzálním vlastnostem mají betonové ploty široké využití. Vedle klasického ohraničení rodinného domu s pozemkem se často požívají jako bezpečností oplocení, dělící stěny, dekorativní prvek v parcích nebo krytí. Stejně tak mohou dobře sloužit jako speciální protihluková bariéra či kotec, popř. výběh pro zvířata.

Betonové dílce a další varianty

Když se řekne betonový plot, tak se většinou myslí plot složený z prefabrikova­ných dílců (desek), které se odlišují širokou paletou tvarů a rozměrů. Tloušťka se vždy odvijí od druhu plotu – pokud je jednostranný (tj. strukturovaný motiv je pouze na jedné straně), je možné si zvolit od 3 do 5 cm, v případě oboustranného od 3 do 10 cm. Jeden takový dílec, který pak představuje 2 metry oplocení, váží minimálně 65 kg. Montáž jednoho kusu (upevnění do sloupků) trvá kolem hodiny a se zkušeným řemeslníkem se jedná o poměrně snadnou a rychlou konstrukci.

Stavba betonového oplocení však může mít několik dalších podob. Velmi často se pro betonové ploty užívají univerzální tvarovky v různých formátech a barevných provedeních. Jejich instalace se realizuje nasucho a následně se pouze vylévají zdicí maltou. Tímto způsobem dosáhneme poměrně klasického vzhledu zděného plotu, který může být třeba doplněn dřevem.

Cena a výhody betonových plotů

Vraťme se k betonovým plotům z dílců. Vše – tvar, velikost, barva, typ dílce, způsob montáže, ale třeba i terén stavby – ovlivňují výslednou cenu betonového plotu. Např. betonová deska o síle 5 cm, šířce 40 cm a výšce 200 cm bude stát zhruba 500 korun. Nejedná se tak o nejlevnější, ale ani nenákladnější typ oplocení.

Nezanedbatelnými výhodami betonových plotů je dostupnost výchozích surovin, pevnost, stálost, mrazuvzdornost, odolnost proti působení vody a bezúdržbovost. Spolu s možnou rolí protipovodňové nebo protihlukové bariéry se řadí betonová řešení plotů mezi nejlepší materiály používané za tímto účelem.

K zachování výše zmíněných výhod se doporučuje provést u betonové plotové konstrukce celoplošnou penetraci. Ta probíhá tak, že kapiláry jsou v betonu uzamčeny pomocí speciálních penetračních látek, které také zabrání vnikání prachových částic, umožní nenáročnou omyvatelnost povrchu betonu a znemožní vznik tzv. vápenných výkvětů, jenž se vytváří při pravidelném vlhnutí a vysychání betonu. Za penetraci jednoho metru čtverečního betonového plotu se náklady vyčíslují na zhruba 10 000 korun. Ty se ale v delším horizontu vrátí.