Vše kolem domu


Kované ploty (kovové ploty)

Dříve byly kované ploty vidět v zámeckých parcích nebo šlechtických sídlech. Dnes na ně můžeme narazit především ve vilových čtvrtích. Jedná se o robustní oplocení, které se nejčastěji vyrábí z oceli. Je pro ně typická značná pevnost, a pokud bylo vytvořeno se špičatými hroty, poskytuje i určitou ochranu.

Kromě oceli se používají často i jiné kovy. Jejich odolnost umocňují nejnovější technologické postupy. Obzvláště v posledních letech roste používání aluminiových či nerez dílců, popř. povrchových úprav jako žárové zinkování či aplikace práškové barvy, komaxitu. Díky tomu vzroste životnost kovového plotu až na šedesát let. Jinou cestu nabízí tradiční údržba barvou na kovy, kdy by se měl nátěr obnovovat pravidelně do několika let. Vhodný ovšem není pro kovové ploty poplastované, nerezové, bronzové a měděné! Tradiční barvou kovaných plotů je černá (patina), jenž může být kombinována se stříbrnými nebo zlatými prvky. Samozřejmě to nevylučuje jinou barvu – vždy záleží na vkusu majitele a charakteru okolí.

Jak vybírat kované ploty?

Pokud se rozhodneme pro kovaný plot, vybíráme si mezi (drahými) velice reprezentativními umělecky kovanými mřížemi a jejich napodobeninami. Ty se mohou poměrně levně odlévat na zakázku. Nejlevnější jsou pak již hotové mříže z hobbymarketů, které jsou sériově vyráběny ve vzhledu originálních kovaných plotů. Zajímavou možností pořízení kovaného plotu je realizace „na klíč“.

Metr samotných mříží (ne ručně kovaných) na kovový plot přijde cca na 2000 korun, musíme ale také počítat s průběžnou betonovou podezdívkou a vztyčením kamenných nebo zděných sloupků, jejichž horní plocha by měla být střechovitá kvůli (ne)zadržování vody. U podezdívky se doporučuje, aby její hloubka v zemi činila nejméně 70 cm a nad zemí 30 – 50 cm. Celková cena se tak za jeden metr vyšplhá k 5000 až 10 000 korun, přičemž u kovaných plotů s uměleckými mřížemi lze počítat s výrazně vyššími náklady.