Vše kolem domu


Typ pláště budovy

Aspektem, který rozhoduje při výběru materiálu pro obvodové stěny, je jejich součinitel prostupu tepla U (hodnota, která určuje jak nám teplo prostupuje přes konstrukci). Hodnotu součinitele vždy vyhledáváme s co nejnižší hodnotou. Je nutné ale počítat s tím, že se snižující se hodnotou roste i cena za materiál.

Přednost dáváme požadovaným než doporučeným hodnotám

V současné době platí normové hodnoty součinitele prostupu tepla pro těžké konstrukce 0,38 W/(m2K) (požadovaná hodnota), 0,25 W/(m2K) (doporučená hodnota) a pro lehké konstrukce 0,3 W/(m2K) (požadovaná hodnota), 0,2 W/(m2K) (doporučená hodnota). Na trhu těmto požadavkům nevyhovuje žádný stavební materiál, a tak se provádí dodatečné zateplení jak kontaktním zateplovacím systémem (polystyren nalepen na zdivu), tak dvouplášťovým systémem (dva pláště, mezi nimiž je vzduchová mezera).

Modelový příklad

Nejefektivnějším řešením obvodového pláště je věnovat více prostoru z tloušťky stěny tepelné izolaci. Příkladem lze uvést provedení stěny z keramické tvárnice tl. 0,3 metru s kontaktní polystyrénovou deskou tl. 0,1 metru. Takto zhotovená stěna vyhovuje dnešnímu standardu a je levnější než provedení při stejném odporu z tvárnice tl. 0,45 m s polystyrénovou deskou tl. 0,05m.

Největší výhodou je především úspora v tloušťce stěny, ale i výše zmiňovaná cena.

První varianta, při použití klasických stavebních prvků, se pohybuje okolo 700 Kč/m2 a použití druhé varianty nás vyjde na cca 1000 Kč/m2, což při klasických 200 metrech čtverečných u rodinného domu může dělat neskutečný cenový rozdíl.

Moderní materiál

Výhodný plášť, který si získává své uplatnění, je ze štěpkocementových desek. Jedná se o systém desek s různě širokým polystyrénem. Nejčastěji jsou využívány stěny tloušťky 0,45 metru, která obsahuje 0,15 m tepelné izolace, jejichž cena s pohybuje od 600 Kč do 700 Kč. Takto vyhotovená stěna má výborný tepelný odpor (ovlivněn součinitelem prostupu tepla od polystyrénu), vynikající stabilitu (nosný je zde beton), a tak realizace vychází levněji a s menší pracností, než například zdění z pórobetonových nebo keramických tvárnic, které se musí pokaždé zateplovat.

V konečném resumé se v našich klimatických podmínkách vyplatí stavět z klasických osvědčených materiálů, z keramiky doplněné polystyrénem, jelikož jsou snadno fyzicky i cenově dostupné.