Vše kolem domu


Pokládka zámkové dlažby

Nejvhodnější je zvolit pro pokládání dlažby teplé, bezvětrné a suché počasí. Její výhodou je, že ji lze kdykoli sejmout a položit znovu. Nesmí se však pokládat do betonového lože, pak by ji rozebrat už nešlo a ještě by ze svého povrchu neodváděla vodu. Pro menší plochy zvolíme ruční pokládku, avšak je zde i možnost strojové pokládky zámkové dlažby.

Přípravné práce k pokládce zámkové dlažby

Nejprve je třeba pro pokládku zámkové dlažby kvalitně připravit podloží. Na něm totiž závisí životnost i účelnost dlažby. Provede se výkop, následně se podložní vrstva zhutní a dno výkopu srovná (ideálně strojním válcem). Manuální zhutnění je příliš pracné, tak se užívá vibrační deska. Hloubka dna výkopu závisí na účelu pokládané plochy a tloušťce dlažby.

Následuje uložení podkladních vrstev. Pod dlažbu pro příjezdové, silniční plochy se často ukládá vrstva kamenné drti, která se opět vibrační deskou zhutní. Čím silnější náročnost využívání, tím silnější vrstva.

Poté se osadí okraje pokládaných ploch, obrubníky se nejlépe usadí do betonu. Po položení obrubníků se plocha znovu vysype drtí a zhutní se. U pochozích ploch pravděpodobně postačí dvojí zhutnění, u náročnějších (parkovních) spíše trojí.

Přímo pod zámkovou vrstvu vysypeme jemnou drť – písek, zásadně ne beton, protože bychom přišli o možnost dlažbu vyjmout a položit znovu. A jelikož se beton v zimě roztahuje, mohla by tím dlažba popraskat. Jemná vrstva musí být zarovnána.

Pokládka a dokončovací práce

Nyní již můžeme začít se samotnou pokládkou zámkové dlažby. Zámková dlažba se vždy pokládá od nejnižšího místa směrem k nejvyššímu. Jednotlivé části se skládají těsně k sobě. Jsou-li potřeba půlky, rohy a podobně, používají se výrobky systémové řady, v některých případech je možné dlažbu (správným způsobem) lámat.

Po položení dlažby se zasypou její spáry suchým křemičitým pískem a koštětem se povrch zamete tak, aby písek do spár dobře zapadl. Obecně se nedoporučuje písek s vápenitými či hlinitými příměsmi, protože ty mohou zapříčinit prorůstání trávy nebo mechu.

Posledním krokem je zhutnění položené plochy vibrační deskou, nyní však s ochranným návlekem, aby se dlažba nepoškodila. Po zhutnění se ještě jednou spáry zasypou a pak už stačí naposled zamést.

Strojová pokládka zámkové dlažby

Výhod strojové pokládky jsou zřejmé. Místo náročné manuální práce pracuje stroj. Když vezmeme v úvahu hodinovou mzdu dělníka, tak se strojová pokládka zámkové dlažby může vyplatit již od ploch kolem 100 – 200 m2. Stroje na pokládání jsou multifunkční a kromě samotné pokládky zvládnou i zapískování a zametení. Nevýhodou strojové pokládky zámkové dlažby je nemožnost vytvářet v dlažbě vzory. Leda by byly vzory nachystané již v paletě. Pokud uvažujeme o strojové pokládce, je nutné mít možnost vjezdu na plochu pro pokládací stroj.