Vše kolem domu


Cihlová dlažba

Byla by chyba podceňovat cihlu jako materiál neestetický, oplývající navíc krátkodobou životností a nízkou odolností. Pro venkovní dlažbu by se obyčejné stavební cihly jistě nehodily, ta vyžaduje cihelný střep zušlechtěný do té míry, že dokáže odolávat celoročním klimatickým podmínkám bez újmy. Takové cihly se nazývají klinkery a oproti minulosti je nyní ve stavebninách jejich nabídka přepestrá. Popularita cihlové dlažby v poslední době strmě stoupá.

Klinkery pro cihlovou dlažbu

Název klinkery pochází z Německa a jsou to cihly dvakrát vypalované v tak vysoké teplotě, že se při ní zacelí jejich povrch, čímž se zajistí maximální pevnost a kompaktnost. Tímto procesem se minimalizuje množství pórů, které zaručuje nízkou nasákavost a mrazuvzdornost. Dlažební klinkery se u nás dříve nevyráběly a ani nedovážely, chtěl-li si přeci jen někdo cihlovou trasu dopřát, musel použít některou z náhražek (komínovky atd.). Klinkery se dají vydláždit chodníky, odpočívadla, opěrné zídky, terasy nebo vystavět venkovní schodiště. Na příjezdové cesty a manipulační plochy lze případně použít speciální klinkery v podobě vegetační dlažby, která plochu zpevní.

Ruční cihelná dlažba

Ruční cihelná dlažba je pálený keramický výrobek z cihlářské suroviny technologií ručního ražení do forem v různých půdorysných tvarech a rozměrech: čtverec, obdélník, šestiúhelník atd. Některé firmy nabízejí i výrobu dle zákazníkem požadovaného vzoru. Ukládá se do betonového lože či potěru a pro spárování se používá cementové mléko nebo spárovací tmel pro středně až silně savé materiály. V moderní zástavbě je vhodné používat podlahové vytápění, protože dlažba jakožto keramický výrobek je dobrý vodič tepla, rovnoměrně je roznáší a má výtečné akumulační schopnosti. Vyžaduje jen malou údržbu, dle potřeby se může čistit stříkáním pod velkým tlakem, v případě nutnosti použitím ekologických čistících prostředků. Eventuelně lze použít zametací stroj. Po čištění je ale nutno zkontrolovat spáry a doplnit je.