Vše kolem domu


Úprava povrchu příček

Povrchovou úpravou příčky je možné architektonicky vytvářet prostor. Má hygienickou, zvukovou a tepelnou funkci, ovšem jen v případě máme-li zaručenou kvalitu provádění (povrch musí být celistvý a rovný).

Správná volba omítky

Při návrhu omítek se musíme držet místa použití.

Použití omítek sádrových nebo anhydritových není možné v interiérech s vlhkých provozem (kuchyně, koupelna), kde je nutné použít omítky pojené vápencem, popř. cementem (silikonové, minerální aj.).

Své uplatnění měly dříve tradiční omítky, které byly s nástupem moderních zdících materiálů vystřídány speciálními maltovými systémy. Jednotlivé stavební hmoty si vyžadují nejvhodnější omítku.

Na trhu je k dostání velkého množství omítek, např. minerální, silikonové, akrylové, aj. Omítky se na stavbu dodávají jako suché směsi (v pytlích po 25 a 30 kg), ke kterým stačí přidat voda a máme zhotovenou omítací směs.

Omítání se provádí na navlhčené zdivo, popř. zdivo s nástřikem, s tzv. špricem, který zvyšuje lepší spolupůsobení zdiva a jádrové omítky. Tloušťka základní omítky je 2 – 5 mm (součástí musí být i výztužná skleněná tkanina), po jejímž důkladném proschnutí se nanáší štuková jemná omítka tloušťky 2 – 5 mm (záleží na druhu použité omítky). Povrch je nutné uhladit ocelovým nebo dřevěným hladítkem a po vyschnutí nanést základní penetrační nátěr a barevný odstín stěny.

Omítky do vlhkých místností

Pro klasický podklad se v současné době používají minerální omítky, jejichž pojivem je portlandský cement. Velkou výhodou je minimální termoplastická reakce (při změně teplot se skoro nemění) a objemová stálost po celou dobu životnosti.

Pro svou voduodpudivost, ale zároveň schopnost umožnit difúzi (dovoluje pronikání vodní páry skrz konstrukci), se využívají silikonové omítky. Jejich pojivem je normální či speciální cement a používá se nejčastěji jako dvouvrstvá omítka, která umožňuje i nanášení na vlhký podklad.

Estetické omítky

Velmi rozšířené jsou i akrylátové omítky, které se používají pro své pojivo z akrylátové disperze nebo epoxidové pryskyřice, které po zaschnutí vytváří barevnost na povrchu, který je nutno uzavřít závěrečným nátěrem.

Dále se ke specifickým účelům využívají omítky sanační, omítky s perlitem aj.