Vše kolem domu


Zateplení fasád

Nejpoužívanějším druhem tepelné izolace zdí je dnes vnější zateplení domu v podobě zateplení fasády. Nejen, že brání zbytečným únikům tepla zdmi domu, ale také pomáhá chránit vnější konstrukci domu před rozmary počasí. Tak se nám významně prodlužuje životnost celého domu.

Pokud se na věc podíváme z ekonomického hlediska, snadno zjistíme, že se nám zateplení obvodových zdí časem vyplatí. Je ověřeno, že stěnami domu uniká 25 až 30 % tepla. Což pro nás znamená, že po zateplení fasády za topení ročně zaplatíme v některých případech až o 30 % méně, než kdybychom se pro tepelnou izolaci nerozhodli. Př: Pokud ročně protopíme například 20 000 Kč, po zateplení bychom za teplo zaplatili jen 14 000 Kč, tj. o 30% méně.

Metody zateplení fasád

Provětrávaná fasáda

Existuje několik spolehlivých metod, jak zateplit fasádu budovy a můžeme vybírat z mnoha izolačních materiálů. Jednou z elegantních možností, jak zateplit stěny je použití tzv. předsazené neboli provětrávané fasády. Velkou výhodou a také základním principem tohoto druhu izolace je, že izolační materiál není přímo přichycen na staré omítce. Mezi předsazenou fasádou a izolací je několik centimetrů široká vzduchová mezera. To znamená, že ke staré omítce může vzduch a stěnám nehrozí vlhnutí. Pokud tedy dům, jež chceme zateplit, stojí ve vlhkém prostředí, pak je právě provětrávaná fasáda nejlepším možným řešením. Vyhneme se tak hrozbě vlhnutí stěn a následného růstu plísní a hub.

Kontaktní fasáda

Druhou možností zateplení fasády je tzv. kontaktní fasáda – v současnosti nejrozšířenější technologie. Jak již název napovídá, tepelná izolace je u tohoto řešení přímo spojena s původním zdivem a omítkovou vrstvou. V praxi to mimo jiné znamená, že zůstane zachován původní ráz fasády a nevznikají na budově žádné tepelné mosty. Výběr kontaktní fasády, jako systému tepelné izolace, přináší i další výhody. Jmenujme například nehořlavost a hlavně vyšší zvukopohltivost, než kterou bychom dosáhli u zateplení systémem provětrávané fasády. V místnostech objektu tak bude podstatně utlumen hluk zvenčí.

Alternativní zateplení

Další alternativou v oblasti vnějšího zateplování může být zateplení fasády transparentní tepelnou izolací, která je stále ovšem v Česku velice málo používaná. Také se můžeme rozhodnout jen pro izolační omítku. Izolační omítkou rozumíme omítku, která sama o sobě napomáhá tepelné izolaci stěn. Její efekt je však asi 3–4× nižší, než při běžném způsobu zateplení domu.

Pokud samozřejmě z jakéhokoliv důvodu nemůžeme zvolit vnější zateplení fasády (např. chceme uchovat původní fasádu), pořád zbývá alternativa vnitřního zateplení domu. V tomto případě musíme počítat se zmenšením prostor pro obývání a navíc budova bude nadále zvnějšku trpět povětrnostními vlivy. Dalšími nevýhodami mohou být problémy s vlhkostí a estetikou. Jedinou významnější výhodou je zde nižší výsledná cena zateplení. Otázkou zůstává, zda jsou nižší pořizovací náklady hlavním kritériem pro výběr způsobu zateplování.