Vše kolem domu


Stavební práce

Radikální řešení rekonstrukce jádra spočívá hlavně ve změně stávající dispozice bytu (např. zrušit chodbu do kuchyně nebo spojit koupelnu se záchodem). To proto, že nahrazení umakartu sádrokartonem nebo zděnými příčkami prostor zmenší. Co se týče zvukové izolace, jsou lepší cihly a tvárnice, než sádrokarton. Práce se sádrokartonem je však snažší a samozřejmě ve svém důsledku i levnější.

Nicméně, ať už jste si dispozice promysleli jakkoliv, po vybourání jádra přichází na řadu právě jejich realizace v podobě stavebních prací. Jako první začnou zedníci, kteří vybudují nové příčky. Pro zkušeného zedníka by to mělo být otázkou jednoho, maximálně dvou dnů.

Další fáze bude v režii elektrikářů a instalatérů. Ti se postarají o nové rozvody. Jejich úkol nebude vůbec jednoduchý. Ač se to nezdá, plastové trubky, které se budou instalovat, mohou mít i v té nejmenší koupelně několik desítek metrů.

Než začne pracovat elektrikář, měl by už z předchozí schůzky jasně vědět, kde budou rozmístěny zásuvky a spínače. Osvětlení v koupelně může být dnes realizováno jednou z mnoha variant. V současnosti je populární řešení halogenovým bodovým osvětlením ve stropním podhledu. Instalace samotného svítídla patří až do finálních prací, ale elektrikář musí znát vaši představu. Kromě zásuvek a osvětlení je též samozřejmostí vybudování odvětrání za pomoci výkonného ventilátoru.

I o poslední z úprav a instalací budou zřejmě v první řadě rozhodovat finanční možnosti. Řeč je o podlahovém vytápění. V zimě se s ním sice v žádném případě nemusíte obávat studených chodidel, ale pořizovací cena a provoz vznášejí oprávněný otazník, zda-li nevystačí bohatě vytápění elektrické.