
Vše kolem domu
Montáž podlahového topení
S vybraným typem podlahového topení se vypracuje projekt, v němž je rozpracován rozsah a vlastní instalace podlahového vytápění. Projekt nám může vytvořit projektant rekonstrukce domu nebo vytápění a v případě, že stavíme bez něj, se obrátíme na firmu, která se specializuje na výrobu, prodej a montáž podlahového topení. Obecně lze říci, že nejen podlahové topení se lépe plánuje a realizuje v novostavbách, než u rekonstrukcí starších objektů.
Nejdříve připravit stavbu
V první fázi musíme zajistit připravenost stavby. Měla by tedy být dokončena instalace dveří a oken, plochy, které jsou určeny pro montáž podlahového topení, musí být dokonale rovné a očištěné od zbytků malty, betonu a dalších případných nerovností, přechody mezi stěnou a podlahou jsou důkladně začištěny a stěny omítnuty až po spodní část topné desky. Před omítkami nesmíme zapomenout instalovat kabely pro regulaci, odpady, vodoinstalaci, centrální vysavač a elektroinstalaci. Celkově by bylo vhodné všechny stavební práce v objektu dokončit před položením a zapojením podlahového topení, neboť souběžná pracovní činnost uvnitř stavby je pak velmi obtížná, ne-li nemožná.
Pokládka podlahového topení
Položení izolace proti vlhkosti a tepelné izolace ve dvouch vrstvách a následná montáž páteřních rozvodů podlahového topení představuje druhou fázi a zabere 1 – 2 dny. Ve třetí fázi dochází k pokládání samotného podlahového topení a zavěšení kotle a topných těles. Nejprve se tedy instalují trubky, ke kterým se připojí kotel a případně topné žebříky či radiátory. Celkově je pokládka rychlá, bezpečná a jednoduchá, protože s technologickým pokrokem odpadla potřeba použití otevřeného plamene pro svařování, spojování a ohýbání trubek. Hrozí pouze mechanické poškození podlahového topení ještě před zabetonováním, a proto je vždy nutná při manipulaci s trubkami opatrnost.
Buďte trpěliví
Následuje čtvrtá fáze, kdy přichází na řadu betonáž. Od druhého dne provedení je již povrch nášlapný, ale nejlépe uděláme, pokud podlahu necháme 3 – 4 týdny uležet a dostatečně vyschnout (beton musí mít maximální vlhkost cca 2%). Při měření vlhkosti pomocí sondy, hrozí poškození zalitých trubek, a proto se doporučuje podlahové topení vyfotografovat ještě před betonáží a použít jinou metodu (např. CM metoda).
Položení podlahové krytiny
Poslední finální úpravou představuje položení podlahové krytiny. Ještě před její pokládkou je však nutné podniknout zkoušku teplotního náběhu topení v přibližné délce 21 dní, kdy se bude začínat na teplotě 25°C a každý následující den se zvyšuje o 3 –5°C, dokud se nedosáhne maximální hodnoty, po které ji necháme klesat.
Montáž elektrického podlahové topení je v některých fázích flexibilnější a nabízí čtyři různé způsoby:
- instalace termokabelů přímo na odizolovanou betonovou podlahu a jejich zalití vrstvou betonové mazaniny o tloušťce 5 – 6 cm
- upevnění termokabelů na horní betonovou vrstvu a zalití další 2 – 3 cm vrstvou
- přímé připevnění termokabelové síťoviny na očištěnou podlahu a jeji pokrytí vrstvou lepícího tmelu a zalévací směsi
- v případě instalování termokabelů pod dřevěné podlahy (a tedy na původní podklad), není nutná betonová vrstva, ale postačí mezi nimi polystyrenovo-hliníkové desky.